31 жовтня 2020 р., субота
 
 
www.harmony.com.ua
www.harmony.com.ua
www.harmony.com.ua
www.harmony.com.ua
www.harmony.com.ua
www.harmony.com.ua
www.harmony.com.ua
www.harmony.com.ua
www.harmony.com.ua
www.harmony.com.ua
www.harmony.com.ua
www.harmony.com.ua
www.harmony.com.ua
www.harmony.com.ua
www.harmony.com.ua
www.harmony.com.ua
www.harmony.com.ua
Новини Статті Соціоніка Крамниця Мотиватори Мольфар Українська традиція

Керування автомобілем під час ожеледі

Share/Bookmark
На порозі зима. Ми вже починаємо відчувати перші заморозки, обмерзання естакад, мостів, пагорбів, а значить, збільшується вірогідність заносів, екстренних гальмувань і аварійних ситуацій.

Задньопривідну машину краще довантажити додатковим вантажем в багажнику
Задньопривідну машину краще довантажити додатковим вантажем в багажнику
У люті морози лід «утримує» шину краще, тому що він менше підтає під протектором. Саме плівка вологи, що утворюється між поверхнею і так називаною «плямою контакту» – робочою площею протектора шини, що контактує з дорожнім покриттям, обумовлює слизькість льоду.

Одну і ту ж нешиповану шину краще "тримає" шорсткий лід, гірше гладкий, ще гірше горбистий, як бруківка. А що можна сказати про самі шини? Небезпечна помилка деяких автолюбителів полягає в тому, що на їхню думку шина з крупним "позадорожнім" малюнком протектора (зокрема спеціальна зимова) гарна на льоду.

На слизькому покритті краще «тримають» шини з дрібнопосіченими ламелями, насиченим малюнком протектора. Але і вони не дозволяють отримати коефіцієнт зчеплення з льодом вище 0,15 - 0,2. Коли ж нормальне кочення шини замінюється ковзанням (при гальмуванні з юзом, розгоні з пробуксовкою і т. д.), коефіцієнт зчеплення може знизитися в півтора рази.

На чистому льоду глибина протектора не має великого значення: якщо блоковані хоча б передні колеса, автомобіль некерований!..

Зчеплення шини з покриттям досягає максимуму у момент переходу від кочення до сковзання. Це справедливо і для льоду. Асу, "граючи" гальмами, вдається утримати колеса саме на межі юза, добиваючись найбільш ефективного гальмування. Якщо натискати на педаль грубими ривками, гальмівний шлях збільшиться - адже в якусь мить гальмування взагалі відсутнє. Та все ж на льоду це краще, ніж гальмувати, утримуючи педаль натиснутою до упору, заблокувавши таким чином колеса. Колесо, що йде юзом, некероване. Переривисте гальмування, коли на мить ослабляється натиск на педаль, ефективніше, колеса починають нормально котитися - до машини повертається керованість.

До речі, якщо переривисте гальмування демонструє майстер, ви, рухаючись услід, можете цього і не помітити - його стоп-сигнали горять постійно. Водій швидко працює педаллю на межі юза, тому повного розгальмовування коліс не відбувається, - цей прийом досить ефективний.

Особливості гальмування під час ожеледі

Іномарки останніх років випуску все частіше обладнані антиблокувальною системою гальм (АБС). Діє вона так: якщо в процесі гальмування яке-небудь колесо стає заблокованим, то датчик тут же відзначить зміну його кутовій швидкості. Комп'ютер видає команду розгальмувати колесо, щоб не допустити подальшого блокування. Інколи це відбувається із швидкістю 10-15 разів на секунду, педаль гальма "тремтить" під ногою. У результаті АБС дозволяє водієві зберегти контроль над автомобілем.

Та все ж цю систему не слід переоцінювати, оскільки ефективність гальмування залежить не стільки від неї, скільки від коефіцієнта зчеплення. Тому не нехтуйте шинами за сезоном. Деякі досвідчені водії відключають АБС, яка на їхню думку необхідніша новачкам. Робити цього не рекомендується: досвід може і зрадити.

Можна гальмувати двигуном, не вимикаючи запалення і передачі. Гальмувати двигуном рекомендується в такій послідовності: скинути подачу палива, не вимикаючи зчеплення, вижати зчеплення, включити нижчу передачу і знову включити зчеплення.

Автомобіль збільшить оберти і поступово зменшуватиме швидкість. При цьому можна плавно пригальмувати робочою гальмівною системою. Таке сумарне гальмування вельми ефективно створює не меншу гальмівну силу, чим гальмівні колодки.

На повноприводному автомобілі уповільнення, що досягається обома способами, практично однаково. Більш того, якщо застосувати їх одночасно - уповільнення залишиться без помітних змін. Адже воно фактично задається властивостями льоду і шин - і тільки.

На льоду перевагу віддають гальмуванню двигуном, оскільки блоковане (що не котиться) колесо на льоду некероване. А ось те, яке котиться, при частковому прослизанні, - забезпечує якийсь мінімум керованості, машина слухається керма...

Маневрування під час ожеледі

Наскільки ефективним може бути маневр на льоду, якщо всю силу зчеплення коліс витрачати тільки на нього? Інакше кажучи, крутимо «бублик» при постійній швидкості автомобіля, не розганяючись і не гальмуючи. Спробуйте на вільному крижаному майданчику зробити експеримент. На одній і тій же швидкості, наприклад 20 км/год, повертайте кермо на певний кут, але з різним темпом. Якщо це робити поволі, машина прямує за кермом, слухається керування. Якщо кермо повернути швидко, машина рухатиметься в попередньому напрямку, тому що в контакті шин з дорогою відбувається зрив в ковзанні. Особливо помітно це, коли кермо повертати на великий кут.

А який кут повороту безпечний в нашому випадку (швидкість 60 км/год, коефіцієнт зчеплення на льоду - 0,15)? З відомих з шкільної фізики формулах можна обчислити мінімальний радіус дуги, рухаючись по якій автомобіль ще зберігатиме керованість. Виявляється, він дорівнює 190 метрам! Маневрувати на льоду можна, але дуже плавно, делікатно, різких рухів він не прощає. Взагалі на слизькій дорозі дистанція між автомобілями в метрах повинна відповідати подвоєній швидкості руху в кілометрах. Якщо ви рухаєтеся із швидкістю 30 км/год, то відстань до автомобіля, що йде попереду, повинна бути 60 м.

Гальмування в сніг

Використання сніжного валу для екстреного гальмування особливо себе виправдовує до середини зими, коли сніг ще не злежався – автомобіль, що в’їхав в нього, практично не страждає. У снігу машина зупиняється дуже швидко - при цьому сили інерції, як правило, розвертають її упоперек дороги. Рухатися по снігу потрібно рівномірно, без зупинок і перемикання передач. Якщо застрягли, - не допускайте тривалого буксування коліс.

На льоду, особливо рівному, машина поводиться, можна сказати, логічно: гальмує, розганяється, слухається керма.

Складніше їхати на задньопривідному автомобілі, якщо сніг йде у відносно теплу погоду, а на дорозі - мокра каша. Тут особливо підводять широкі, низькопрофільні шини, навіть з відмінним протектором. Їхня велика «пляма контакту» часто не продавлює шар снігу і не здатна забезпечити зчеплення. Автомобіль, несподівано для новачків, може виявитися некерованим. Шар спресованого шиною снігу легко зсувається внизу, ледве ви спробуєте загальмувати або повернути.

У цих умовах, навіть рухаючись по прямій, автомобіль може мимоволі входити в занос, оскільки задні колеса прагнуть зісковзнути із колії, напресованої передніми, яка відіграє роль «рейок».

Тренуватися краще там, де зчеплення шин з покриттям знижене, але не більше ніж в два-три рази в порівнянні із звичним асфальтом. Потужний двигун дозволить виконати будь-який задуманий прийом. Найліпші для цього майданчики з укоченим снігом в морозний день. Вправи на льоду теж необхідні, але пізніше, коли освоїте їх на снігу. Тут вже ви відчуєте підступність льоду!

Відточити уміння тримати автомобіль на заданому курсі всупереч заносу добре допомагають розгони з повним відкриттям дроселів на промороженому, "сухому" снігу.

Водії передньопривідних автомобілів, в тій або іншій мірі, освоївши нову техніку, часто переоцінюють її. Поки передні колеса створюють тягову силу, машина слухняна. Проходячи слизький поворот на передньопривідному автомобілі, скидати газ не рекомендується.

Велика спокуса власника передньопривідної машини їхати швидко, - навіть по льоду вона легко керується, - на відміну від задньопривідної, яка вже на невисоких швидкостях починає "плавати". Передньопривідна схема набуває особливої підступності при гальмуванні, не властивої класичною. Це варто було б пам'ятати всім.

І остання порада – на задню вісь автомобіля, не залежно від схеми приводу – передньопривідне у вас авто, задньопривідне або повнопривідне, - завжди необхідно встановлювати шини з менш зношеним протектором. Це забезпечить вам певний захист від заносу задніх коліс під час проходження поворотів.

За матеріалами порталу “Мир машин”.
Share/Bookmark